Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín

Domácnosť je váš koníček a máte pokoj na duši iba vtedy keď všetko funguje tip- top. Do tejto kategórie zahŕňate nielen „prvotný“ poriadok, na oko sa blýskajúci byt, ale aj hĺbkovo fungujúce veci v ňom. Jednou z týchto vecí je aj „populárne“ odstraňovanie nečistôt a vodného kameňa od elektrických pomocníkov. Ak ešte aj patríte k tým z mála žien, ktoré majú záľubu v žehlení a nástroj, ktorý nevyhnutne na túto činnosť potrebujú, práve nespolupracuje ako by mal, je plný vodného kameňa a pripálenín, dajte si poradiť od odborníkov z nášho materského katalógu nábytku www.topbyvanie.sk.

Najprv vás trochu uvediem do problematiky. Dnes existuje veľa typov žehličiek, dá sa vybrať naparovaciu, suchú, cestovnú, výkonnú parnú stanicu, či dokonca bezšnúrovú. Všeobecne platí, čím je drahšia, tým ide žehlenie ľahšie, rýchlejšie a jej čistenie sa už nemusí riešiť. Ukážeme si rôzne možnosti čistenia, najvyhľadávanejších typov žehličiek, ktorými sú naparovacie.

Ako sa čo najlepšie postarať o svoju naparovaciu priateľku „Philips/ku“

Ak chceme žehličku dostať a neskôr ju aj mať v perfektnej kondícii , musíme používať destilovanú vodu. Je to preto, lebo vo všetkých elektrických zariadeniach pracujúcich z horúcou vodou či vodnou parou sa časom začína vytvárať vodný kameň. Najskôr ho ani nevidíte, postupne však začne tvrdnúť, usádzať sa a neskôr môže počas žehlenia začať znečisťovať oblečenie bielymi či hnedými fľakmi. Ak pri žehlení používate tvrdú vodu, žehlička sa zanesie ešte rýchlejšie. Usadzuje sa najmä okolo naparovacích otvorov.

Keď sme sa túto vec zanedbali a používali sme aj vodu z „kohútika“ stojíme pred problémom ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa? Je to jednoduché , stačí počkať kým žehlička vychladne.

Moderné versus tradičné metódy čistenia vodného kameňa

Najideálnejšie je rovno si kúpiť žehličku s funkciou odvápňovacieho systému , napríklad naparovacia žehlička Philips ho má. Táto funkciavyčistíusadeniny vodného kameňa už do pár minút. Ušetrený čas tak môžete venovať svojim deťom, alebo dobrej káve. V záujme zachovania optimálnej funkčnosti parného systému sa odporúča funkciu Calc-Clean používať raz za mesiac.

Ak však máme doma iba takú „obyčajnú“ staršiu žehličku bez samočistiaceho režimu a kvôli vlastnej pohodlnosti sme používali tvrdú vodu z vodovodu, žehlička je zanesená. Bez jej vyčistenia nezostane veru blúzka na stužkovú vašej dcéry snehobiela. Ideálne je kúpiť si nejakýprípravok na čisteniežehličky, napríklad  ekologický odstraňovač vodného kameňa, ktorý na rozdiel od ostatných prostriedkov neobsahuje žiadne toxické a škodlivé látky.

Kedysi sa používali aj akési čistiace tyčinky. Úplne najjednoduchšie a skoro zadarmo je použiť ocot, prípadne kyselinu citronovú, z diskusných fór sme sa dozvedeli, že milovníčky „ľudových receptov „ používajú penu na holenie, ktorá tiež funguje.

Vnútro žehličky umyjemepodobne ako kanvicu. Vodu s octom, alebo s kyselinou citrónovou nahrejeme v hrnci a necháme postáť, toto ešte raz zopakujeme a paru voľne vystriekame. V prípade použitia peny na holenie postupujeme tak, že najprv sa nastrieka pena na kus látky, najlepšie je plátno, táto sa prežehlí a proces zopakujeme kým sa žehlička úplne nevyčistí. Vždy sa používa nahriate, nie horúca žehlička.

 

Moderné žehličky nemusíme zbavovať vodného kameňa

Keď sa pozrieme na Heureku na prvej priečke sa nám objaví naparovacia žehlička od Tefal, model TefalEasyglissAnti-drip. Je praktická a spoľahlivá, okrem všetkých možných výhod je odolná voči poškriabaniu a má zabudovanú   funkcia samočistenia a dvojitý systém odvápňovania. Žehličku nebudete musieť zbavovať od vodného kameňa, ona si to urobí sama .

Rozdiel medzi  naparovacou a keramickou žehličkou

Najdôležitejšia na žehličke je žehliaca plocha. Na prvý pohľad vyzerajú   rovnako, ich najdôležitejšou časťou však je žehliaca plocha. Klasickým materiálom je antikorová oceľ, veľmi dobré vlastnosti majú keramické povrchy, ktoré patria v súčasnosti medzi najpopulárnejšie. Keramický smalt svojou kĺzavosťou kovy predbieha a podstatne menej sa znečisťuje a lepí.

 

Ako vyčistiť pripáleniny na naparovacej„Tefalke“

Pozeráte pri žehlení dvadsiatepiatu časť „Columba“ a zabudli ste, že v rukách držíte pripálenú žehličku? Ani sa len radšej nepozrite čo vám to zanechalo na bielom tričku . Šup s ním naspäť do práčky. Preto, vždy keď „štartujem“ so žehlením, prežehlím niečo tmavšie a hlavne staršie. Ale nezúfajte, poradíme vám čo je na to dobré, koľko to bude trvať a aké sú náklady .

A teraz vám to prezradím - k pripálenine na žehličke ste sa dostali zlým používaním. Inak dnes už to nie je až takým častým   problémom.Týka sa to totiž skôr tých z vás, ktoré používate staršie typy žehličiek, lebo ich vlastnosti neboli tak dobré ako pri dnešných moderných žehličkách a k pripaľovaniu žehliacej plochy došlo už po niekoľkonásobnom použití. Inak všimli ste si, že vás oslovujem iba v ženskom rode? Prepáčte mi muži – žehliari, ktorý si článok čítate, ste len svetlou výnimkou pri tejto činnosti.

Zubná pasta bude odteraz prípravok nielen na zuby .Ešte teplý povrch žehličky zbavime väčších zbytkov pripálenín a necháme ju vychladnúť. Na hrubšiu handričku nanesieme pastu a následnými krúživými pohybmi vyčistíme zvyšok j špiny. Môj tip, aby ste sa nepopálili, nechajte žehličku poriadne vychladnúť .

Pokiaľ pripálená špina sa žehličky drží ako kliešť, môžete to skúsiť so soľou. Odporúčam túto voľbu ako poslednú v prípade, že už nič iné nezaberie. Kryštáliky soli by mohli spôsobiť škrabance na povrchu žehličky. Viac soľ nasypeme na handričku a prejdeme po nej zahriatou žehličkou . Zakaždým ju ale utrieme napríklad o noviny a dáme pozor, aby sa kryštáliky nedostali do naparovacích otvorov. Soľ vám opäť poslúži viac ako zlato ;)

Ak sa predsa v domácnosti nenájde ani štipka soli, môžeme použiť aj alobal. Pokrčený alobal nahradí drôtenku a vyčistí žehličku. Tiež dbať na to , aby sme si ju týmto spôsobom nepoškriabali. Alobal musí byť jemný. Takýmto spôsobom čistíme ešte teplú, nie horúcu žehličku.

Zdroj: elegantnebyvanie.sk